Przejdź do treści
Strona główna » Leczenie przysadki mózgowej – objawy choroby

Leczenie przysadki mózgowej – objawy choroby

Wole przysadkowe to termin używany do opisania rozrostu przysadki mózgowej. Jeśli stan ten jest poważny, może powodować objawy podobne do tych, które występują w przypadku niedoczynnej tarczycy, takie jak przyrost masy ciała, zaparcia i utrata włosów.

Leczenie tego stanu różni się w zależności od ciężkości wola i czy jest to związane z objawami. Jeśli łagodne wole powoduje objawy, może być zalecana operacja. W przypadku dużego wola często zalecana jest hormonalna terapia zastępcza lewotyroksyną. Pacjenci z wolem powinni być również badani pod kątem hiperprolaktynemii i niedoczynności przysadki, ponieważ oba te stany mogą być związane z rozwojem wola.

Leczenie hiperprolaktynemii

Podstawowym leczeniem hiperprolaktynemii jest skorygowanie przyczyny zaburzenia, takiej jak łagodny guz lub uraz okolicy przysadki. Jeśli nie można zidentyfikować przyczyny, pacjentowi można przepisać agonistów dopaminy lub leki przeciwpsychotyczne.

Leki te są stosowane w celu zmniejszenia ilości prolaktyny i przywrócenia normalnego funkcjonowania hormonu.

Jeśli stan nie reaguje na leki, może być zalecana operacja. Chociaż rokowanie dla pacjentów z hiperprolaktynemią jest na ogół dobre, w wyniku długotrwałego leczenia agonistami dopaminy mogą pojawić się powikłania. Leki te mogą zwiększać u pacjenta ryzyko rozwoju osteoporozy, chorób układu krążenia i otyłości. Dlatego leczenie powinno być jak najkrótsze.

Leczenie niedoczynności przysadki mózgowej

Jeśli u pacjenta z niedoczynnością przysadki występują objawy, może on być leczony hormonami zastępującymi te, których przysadka nie jest w stanie wyprodukować. W niektórych przypadkach leczenie następuje natychmiast po postawieniu diagnozy. W innych, leczenie może czekać, aż pojawią się objawy.

Hormonalna terapia zastępcza jest często stosowana w leczeniu niedoczynności przysadki mózgowej, ale należy pamiętać, że efekty tego leczenia mogą być ograniczone. Wynika to z faktu, że ilość dostępnych hormonów jest często niewystarczająca do zaspokojenia potrzeb organizmu. Lekarze mogą zalecić pacjentom przyjmowanie dodatkowych suplementów w celu skorygowania tych niedoborów.

Leczenie guza przysadki mózgowej

Guzy są częstą przyczyną chorób przysadki, stanowiąc około 25% wszystkich przypadków. Rodzaj guza, który się rozwija, zależy od komórki, która staje się nowotworowa, a także od jej lokalizacji. Guzy w przednim płacie przysadki produkują hormon wzrostu, co prowadzi do akromegalii. Guzy płata przedniego są rzadkie i mogą być trudne do leczenia.

Guzy w tylnym płacie przysadki mózgowej powodują cukrzycę, która jest leczona lekami. Guzy w szypule przysadki powodują bóle głowy i zaburzenia widzenia, i mogą wymagać operacji.

Najskuteczniejszym sposobem leczenia guza przysadki jest zabieg chirurgiczny zwany resekcją przezklinową. Podczas tego zabiegu, guz jest usuwany poprzez przecięcie dróg nosowych. Następnie, promieniowanie lub chemioterapia mogą być stosowane w celu zapobiegania odrastaniu guza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *