Leczenie chorób o podłożu alergicznym

2 min read

Leczenie chorób o podłożu autoimmunologicznym stanowi jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. W poniższym artykule znajdziecie Państwo informacje na temat zalecanego postępowania przy egzemie, astmie oskrzelowej oraz alergii.

Leczenie egzemy

Egzema, czyli inaczej wyprysk, to uciążliwa choroba skóry. Leczenie egzemy opiera się głównie na działaniu miejscowym. Wykorzystuje się do tego różnego rodzaju maści zawierające w swoim składzie retinoidy, sterydy i leki przeciwalergiczne. Poleca się także naświetlania laserem ekscimerowym. W niektórych przypadkach niezbędne okazuje się włączenie leków przeciwgrzybiczych oraz antybiotyków.

Leczenie astmy oskrzelowej

Astma oskrzelowa występuje coraz powszechniej zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Podczas leczenia tego schorzenia stosuje się metody mające na celu minimalizację nieprzyjemnych objawów. Astma oskrzelowa, podobnie jak inne choroby o podłożu alergicznym, wymaga prawidłowego zdiagnozowania i wykrycia czynników zaostrzających stan chorego. W miarę możliwości należy wyeliminować wszelkie alergeny na które szczególnie podatny jest pacjent. Przydają się też leki przeciwzapalne, inhalatory i aerozole.

Leczenie alergii u dzieci

Alergie wśród dzieci są istną plagą. Rodzaj leczenia w dużej mierze zależy od typu alergii. W przypadku alergii pokarmowej jedynym sposobem na poprawę stanu zdrowia dziecka jest całkowite odstawienie produktu, który wywołuje problemy.

Badania wykrywające poszczególne alergeny są kosztowne, ale naprawdę warto się na nie zdecydować. Alergie kontaktowe również można utrzymać w ryzach stosunkowo łatwo. W wielu przypadkach wystarcza np. zmiana środków piorących lub kosmetyków na łagodniejsze. Przy alergiach wziewnych dużą pomocą są leki antyhistaminowe oraz wapno z kwercetyną.

Dieta w chorobach o podłożu alergicznym

Nie istnieje jedna idealna dieta nadająca się do leczenia chorób o podłożu autoimmunologicznym. Konsultacja z dietetykiem oraz testy alergiczne z pewnością pomogą w procesie tworzenia jadłospisu skrojonego na Waszą miarę!

Sprawdź także

+ There are no comments

Add yours