Leczenie trądziku skuteczne metody

2 min read

Trądzik jest problemem nie tylko nastolatków, ale także dzieci i osób dorosłych. Jest to powszechna przypadłość skórna o podłożu hormonalnym, genetycznym, bakteryjnym. Może być powiązany również ze stresem bądź nieodpowiednią dietą.

Trądzik jak sobie z nim radzić?

Jednym ze sposobów radzenia sobie z trądzikiem jest zmiana diety. Warto ograniczyć przyjmowanie nabiału, czekolady oraz ostrych potraw na rzecz urozmaicenia jej w cynk, witamin B oraz witaminy D.

Podczas leczenia trądziku powinno skupić się na odpowiedniej pielęgnacji skóry. Rytuał pielęgnacyjny powinien składać się z oczyszczania, tonizowania, złuszczania, nawilżania. Nie należy korzystać z kosmetyków na bazie alkoholu. Lepiej wybierać łagodne produkty cechujące się właściwościami nawilżającymi.

Dieta oraz pielęgnacja są filarem utrzymania dobrobytu skóry. Jednak podstawą przy występowaniu trądziku jest konsultacja z dermatologiem i endokrynologiem. Wykwalifikowani lekarze pomogą podjąć odpowiednie kroki w walce z trądzikiem.

Jakie zioła pomagają w leczeniu trądziku?

Zioła są dobrym lekarstwem na trądzik, gdy stosuje się je zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Zaleca się picie naparów ziołowych, by wzmocnić odporność organizmu, zredukować poziom toksyn. Kąpiele z dodatkiem ziół koją skórę, przynoszą ulgę, a także cechują się działaniem antybakteryjnymi i przeciwzapalnymi.

  • Zioła o działaniu oczyszczającym i ściągającym – czarny bez, bratek polny, łopian, mniszek lekarski
  • Zioła łagodzące podrażnienia – aloes, żywokost, lipa, babka lancetowata, nagietek.
  • Zioła o działaniu antybakteryjnym – arnika, oczar wirginijski, lawenda, szałwia, tymianek, rozmaryn.

Leczenie trądziku u dzieci

Podjęcie działań wskazanych przez dermatologa jest zwykle wysokoefektywnym sposobem leczenia trądziku dziecięcego. Kuracja jest dobierana indywidualnie. Lekarz może zalecać nawet przyjmowanie kosmetyków bazujących na naturalnych składnikach oraz lekarstw takich jak antybiotyk, tabletki antykoncepcyjne, leki przeciwzaskórnikowe i przeciwzapalne, kwasy AHA.

Leczenie trądziku u dorosłych

Trądzik u dorosłych jest zwykle łagodniejszy, aczkolwiek trudniejszy do wyleczenia w porównaniu do trądziku u dzieci. Przeprowadzenie badań zleconych przez dermatologa pomaga wybrać odpowiednią kurację, często opartą na wykorzystaniu kwasu azelainowego, salicylowego, siarki. Leczenie jest połączone z adekwatną dietą oraz korzystaniem produktów naturalnych i dermokosmetyków.

Sprawdź także

+ There are no comments

Add yours