Problemy skórne mogą pojawiać się tylko na wybranych obszarach, jak też obejmować większe obszary. Leczenie chorób skóry obejmuje nie tylko zaburzenia w obrębie skóry, mogą to być objawy innych chorób, niewidocznych gołym okiem. Pojawiające się plamy, grudki, przebarwienia czy pęcherze nie zawsze są objawem groźnych chorób, ale nigdy nie należy ich lekceważyć.
Jakie są choroby skóry?
Choroby skóry określane są dermatozami, jest to cała grupa chorób skóry obejmujących jej warstwy zewnętrzne, wewnętrzne oraz włosy i paznokcie. Ze względu na przyczynę powstania choroby skóry można podzielić na:
- pasożytnicze, bakteryjne, wirusowe i grzybicze,
- alergiczne i autoimmunologiczne,
- genetyczne,
- wywołane czynnikami fizykalnymi jak odmrożenia i oparzenia,
- znamiona nowotwory łagodne i złośliwe,
- łojotokowe zapalenie skóry.
Jak zapobiegać chorobom skóry?
Leczenie chorób skóry nie jest konieczne, jeśli jest prowadzona odpowiednia profilaktyka, przede wszystkim trzeba pamiętać o kąpieli całego ciała, usuwane są wtedy wszystkie drobnoustroje oraz złuszczony naskórek. Należy również zminimalizować ekspozycję skóry na słońce, a także używać kremów z filtrem. Zalecane jest szczególne dbanie o higienę stóp, skóra powinna być codziennie nawilżana, trzeba unikać chodzenia boso po publicznych basenach, a także codziennie zmieniać skarpety i obuwie. Podobnie trzeba uważać na żywność i inne produkty mogące wywołać reakcje alergiczne.
Jak leczyć choroby skóry?
Leczenie chorób skóry powinno być dobierane indywidualnie dla każdej jednostki chorobowej ze względu na różnego rodzaju ich etiologie. Najczęściej stosowane są leki i maści o działaniu miejscowym. Mogą one zawierać antybiotyki, sterydy albo substancje przeciwgrzybicze. Specjalistą od dermatoz jest lekarz dermatolog.
Jakie są naturalne metody leczenia chorób skóry?
Naturalne metody leczenia chorób skóry polegają przede wszystkim na wykorzystaniu składników roślinnych w codziennej pielęgnacji oraz łagodzeniu podrażnień i objawów dermatoz. Natura dostarcza wielu cennych składników łagodzących ból, świąd, przyspieszających gojenie i poprawiających koloryt skóry.