Przejdź do treści
Strona główna » Warszawa: chirurg szczękowo-twarzowy. Z jakim problemem należy się do niego zgłosić?

Warszawa: chirurg szczękowo-twarzowy. Z jakim problemem należy się do niego zgłosić?

Głównym miejscem pracy chirurga szczękowo-twarzowego jest sala operacyjna, ale nie tylko. Specjalista ten zajmuje się leczeniem w obrębie twarzy również w warunkach ambulatoryjnych. Istnieje wiele problemów, z którymi należy wybrać się do dobrego chirurga szczękowego. W Warszawie oferta tego typu specjalistów jest bardzo szeroka.

Jak w problemach z ósemkami może pomóc chirurgia szczękowa? 

Nieprawidłowo rosnące ósemki są źródłem bólu oraz dyskomfortu, a do tego zwiększają ryzyko wystąpienia stanów zapalnych i naruszenia struktury sąsiednich zębów, wywierając nacisk na ich korzenie. Kiedy klasyczna ekstrakcja trzecich zębów trzonowych nie jest możliwa, w grę wchodzi chirurgiczne usunięcie ósemek. Zabieg jest wykonywany w gabinecie stomatologicznym przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, które umożliwia sprawne przeprowadzenie procedury, zapewniając przy tym komfort pacjentowi. 

Torbiele w jamie ustnej? Poradnia chirurgii szczękowej pomoże

Torbiele to często występująca patologia w obrębie jamie ustnej. Wyglądem przypominają kuliste twory otoczone torebką łącznotkankową, która jest wypełniona płynem. Najczęściej są spowodowane stanem zapalnym toczącym się w okolicy wierzchołka korzenia zęba oraz zębów zatrzymanych. 

W początkowej fazie torbiele rozwijają się bezobjawowo. Wykrycie ich we wczesnym stadium jest możliwe tylko dzięki badaniom rentgenowskim.  Gdy torbiel robi się większa, może pojawić się uwypuklenie wewnątrz lub na zewnątrz jamy ustnej w obszarze szczęki bądź żuchwy. Objawy bólowe w okolicy twarzoczaszki zazwyczaj pojawiają się wtedy, gdy torbiel staje się stanem zapalnym. Duże torbiele mogą znacząco osłabić wytrzymałość mechaniczną kości, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do jej złamania.

W pozbyciu się tego problemu pomoże chirurg szczękowy. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i w znieczuleniu miejscowym. W zależności od rozmiaru torbieli często wiąże się to z koniecznością usunięcia zęba lub przeprowadzenia resekcji korzeni sąsiednich zębów. Podczas zabiegu torbiel jest usuwana wraz z otaczającym ją nabłonkiem, a ewentualne ubytki kostne są uzupełnione specjalnym materiałem kościozastępczym lub, o ile to możliwe, materiałem pobranym od pacjenta.

Po zabiegu patologiczna zmiana jest przesyłana do badań histopatologicznych w celu określenia jej charakteru i postawienia odpowiedniej diagnozy. Jeśli szukasz dobrego chirurga szczękowo-twarzowego w Warszawie, zajrzyj tutaj: https://dentalfraternity.pl/chirurg-szczekowy/.

Chirurg szczękowy a implantologia

W niektórych sytuacjach, by zabieg implantologiczny zakończył się sukcesem, niezbędne może okazać się podniesienie dna zatoki szczękowej. Zabieg ma na celu zwiększyć ilość tkanki kostnej, inaczej mówiąc – stworzyć miejsce pod przyszły implant. Procedura polega na umieszczeniu materiału kościotwórczego lub tkanki pacjenta, którą pobiera się np. z żuchwy, nad ubytkiem. Dzięki temu obserwuje się przyrost kości, a po zintegrowaniu się materiału można przeprowadzić zabieg wszczepienia implantów. 

Chirurg szczękowo-twarzowy a wady zgryzu

Chirurg szczękowo-twarzowy współpracuje również z ortodontami. Często wykonanym zabiegiem przy leczeniu ortodontycznym jest kortykotomia. Wykonuje się ją w różnych celach, ale przede wszystkim: ma zmniejszyć ból towarzyszący siłom działającym na zęby, ułatwić przemieszczanie się zębów, a także wyeliminować ryzyko zanikania korzeni przesuwanych zębów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *