Choroby autoimmunologiczne skóry mogą się pojawić zarówno u kobiet, jak i mężczyzn (niezależnie od wieku). Mają ścisły związek z nieprawidłową pracą narządów wewnętrznych, a do najczęstszych objawów można zaliczyć m.in. zmiany skórne, bolesność i swędzenie. Kluczem do sukcesu jest optymalne leczenie chorób autoimmunologicznych skóry.
Leczenie chorób autoimmunologicznych skóry – przebieg leczenia
Przebieg leczenia chorób autoimmunologicznych skóry opiera się na przywróceniu tolerancji immunologicznej własnych antygenów. Dobór metody leczenia jest uzależniony m.in. od typu choroby i stopnia nasilenia. Najczęściej występujące choroby to z kolei: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, pęcherzyca, bielactwo i łysienie plackowate.
Leczenie chorób autoimmunologicznych skóry – wpływ na życie pacjenta
Leczenie chorób autoimmunologicznych skóry musi być odpowiednio dopasowane do charakteru danej choroby. Wszelkie zmiany skórne mają niekorzystny wpływ na życie pacjenta, ponieważ doprowadzają do uczucia dyskomfortu i pojawienia się plam, zaburzeń pigmentacyjnych oraz wykwitów, a do tego są bolesne i swędzą. Spowodowane jest to nieodpowiednim funkcjonowaniem układu immunologicznego, na skutek czego może dochodzić do niszczenia komórek i obniżenia odporności organizmu.
Leczenie chorób autoimmunologicznych skóry – metody leczenia
Najbardziej znane metody leczenia objawowego chorób autoimmunologicznych skóry (nie doprowadzą do całkowitego wyleczenia) to: stosowanie leków przeciwzapalnych (np. glikokortykosteroidów), biologicznych, immunosupresyjnych i przeciwbólowych oraz leczenie chirurgiczne (usuwanie zmian skórnych). Ważną rolę odgrywa w tym wszystkim właściwa diagnostyka. Należy pamiętać o tym, że współczesne metody doprowadzą jedynie do złagodzenia objawów i kontrolowania choroby, ale nie będą w stanie jej skutecznie wyeliminować. Cały czas trwają nad tym badania.