Przejdź do treści
Strona główna » USG tarczycy wskazania i przeciwwskazania

USG tarczycy wskazania i przeciwwskazania

Zgodnie z normą objętość tarczycy w przypadku kobiet powinna wynosić maksymalnie 18 – 20 ml, natomiast u mężczyzn 25 ml. Przekroczenie tejże normy oznaczać może, że rozwija się tak zwana wola tarczycy. Natomiast jeżeli badanie wskazuje na powiększenie tarczycy, wówczas mamy do czynienia z tak zwanym wolem miąższowym. Zaś jeżeli w miąszu pojawiają się guzki lub też ich większa ilość wówczas mówi się o wolu guzkowym.

USG tarczycy – co można o niej dowiedzieć?

Ultrasonografia tarczycy umożliwia ocenę rozmiaru gruczołu tarczowego, kształt, strukturę oraz jego położenie. W przypadku, kiedy struktura tarczycy nie jest jednorodna wówczas ultradźwięki odbijają się w charakterystyczny sposób. Dzięki czemu USG tarczycy może wykryć nieprawidłowości takie jak torbiele, guzki, zmiany ogniskowe, zwapnienia, nieprawidłowe unaczynienie, zmniejszenie lub powiększenie gruczołu, co świadczyć może o chorobach autoimmunologicznych. Co więcej zmiany widoczne na USG tarczycy mogą sugerować rozwój nowotworu, obecność mikrozwapnień.

USG tarczycy – jak wygląda badanie?

USG tarczycy to badanie bezbolesne oraz bezpieczne, które trwa zaledwie kilka minut. W tym czasie pacjent przebywa w pozycji leżącej. Natomiast lekarz smaruje szyję pacjenta specjalnym żelem, aby swobodnie przesuwać głowice USG. Dzięki czemu obraz przekazywany jest na monitor. Z kolei wynik jest w formie opisu, która zawiera również wydruk zdjęć ultrasonograficznych. Ze względu na to, że tarczyca znajduje się stosunkowo płytko pod skórą to ultrasonografia może z łatwością określić wygląd i charakter tarczycy, a także dostrzec wszelkie negatywne zmiany.

USG tarczycy nowoczesne metody diagnostyki

Badania tarczycy dzieli się na badania poziomu hormonów, jakie produkuje tarczyca, a także badania obrazowe. Wśród badań obrazowych najpopularniejszym jest badanie USG. Ultrasonografia tarczycy jest stosunkowo dokładnym badaniem, które pozwala wykryć wszelkie torbiele, guzki oraz inne nieprawidłowości w obrębie narządu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *